We’re excited to unveil the finalists for the 2024 WA Youth Awards.
This year’s finalists come from all walks of life and all parts of Western Australia – from every corner of Perth, and from regional communities across the state.
Among the finalists this year you’ll find advocates and artists; activists and youth workers; innovators and change-makers; organisers and athletes; each of them united in their passion for peer leadership, community impact and better opportunities for the young people around them.
We hope you’ll join us in celebrating their accomplishments at the WA Youth Awards gala dinner on Friday 20th September at the Ritz Carlton.
Abdiwahab Hillow
Minister for Youth's Most Outstanding Youthworker
Chrystie Flint
Minister for Youth's Most Outstanding Youthworker
Casey Moller
Minister for Youth's Most Outstanding Youthworker
Meagan Lee Campbell
Minister for Youth's Most Outstanding Youthworker
Amber Ugle-Hayward
ECU Community Leadership Award
Marwa Wasiqe
ECU Community Leadership Award
Syeda Maisara Muzzaffar
ECU Community Leadership Award
Joey Dijkstra
ECU Community Leadership Award
Ellie Higgins
Mercycare Positive Achievement Award
Finlaey Hewlett
Mercycare Positive Achievement Award
Jack Anthony Meakins
Mercycare Positive Achievement Award
Kurtis Makuru
Mercycare Positive Achievement Award
River Starcevich
Mission Australia Young Changemaker
Emily Williams
Mission Australia Young Changemaker
Kass Boladeras
Mission Australia Young Changemaker
Joshua Patrick
Mission Australia Young Changemaker
Elizabeth Knight
Youth Futures Innovation for a Sustainable Future Award
Minh Hoang
Youth Futures Innovation for a Sustainable Future Award
Wadandi Cultural Ranger Program
Youth Futures Innovation for a Sustainable Future Award
James Audcent
Youth Futures Innovation for a Sustainable Future Award
Ethan Eggington
Parkerville Children and Youth Care Creative Contribution Award
Chantay Cooper
Parkerville Children and Youth Care Creative Contribution Award
Circus WA B'spoke Program
Parkerville Children and Youth Care Creative Contribution Award
Molly McKenna
Parkerville Children and Youth Care Creative Contribution Award
Grace Barlow
Charmaine Dragun Memorial Award
Dane Mepham
Charmaine Dragun Memorial Award
Jessica Evensen
Charmaine Dragun Memorial Award
Sharlene Baluch and IJ McKenna
Charmaine Dragun Memorial Award
Victoria Hill
Commissioner for Children and Young People Participate Award
Oliver Lim
Commissioner for Children and Young People Participate Award
Laquade Dalbin
Commissioner for Children and Young People Participate Award
Lily Gaulton
Commissioner for Children and Young People Participate Award
Youth Homelessness Advisory Council
The Y WA Collective Action Award
CAHS Youth Advisory Coucnil
The Y WA Collective Action Award
Youth Disability Advocacy Network
The Y WA Collective Action Award
Shire of Dardanup Youth Advisory Group
The Y WA Collective Action Award
Momentum QP (Richmond Wellbeing)
Youth Focus Sector Collaboration Award
Indigo Junction with Rise Network
Youth Focus Sector Collaboration Award
Hope Community Services - Pilbara Community Alcohol and Drug Service
Youth Focus Sector Collaboration Award
Ishar Multicultural Women's Health Services
Youth Focus Sector Collaboration Award
Fish (Lilly) Tyler
Carers WA Milestone Award
Emily Cole
Carers WA Milestone Award
Joshua Patrick
Carers WA Milestone Award